Menu
Čína má před jinými čajovými velmocemi obrovský náskok. Tisíce let, po které se třetí největší země planety věnuje pěstování, sklízení a zpracování čajových lístků, se podepisují v jejich dokonalém vzhledu, chuti i vůni. Čínský zelený, černý, bílý, žlutý a modrozelený čaj stejně jako Pu Erh nebo čaje formované a kvetoucí jsou proslavené na celém světě.
Čajové zahrady, péči o ně, sklizeň lístků, výrobu čaje i samotnou přípravu nápoje provází v Číně řada rituálů. Čaj se propsal do umění, kaligrafie, hudby i literatury. Je spojován s legendami. Utvářel a stále utváří kulturu nejen obyvatel Číny, ale téměř všech národů. Je elixírem života, zbavuje tělo únavy a mysl smutku.
Japonsko, tvé druhé jméno je čaj. S trochou nadsázky snad můžeme říct, že ostrovní stát východní Asie si bez zelených lístečků čajovníku nedovede nikdo představit. Čajové obřady, čajové zahrady, čajoví mistři, čajové chýše…
Čaj je pro Japonce symbolem směřování k jednoduchosti, pochopení zákonitostí přírody a spění k harmonii. Ačkoli ho do země z Číny propašoval v 8. století buddhistický mnich společně s technikou čajového obřadu, japonští umělci, samurajové, vzdělanci i vojevůdci a císaři mu dali zcela nový rozměr.
Klasický černý nebo zelený čaj, tak jak jej známe zde v Evropě, Indové nepijí. Pokud si v českých čajovnách dáváte výborný Assam nebo Darjeeling, vězte, že samotní Indové jej v této podobě neznají. Většina produkce kvalitního čaje jde na vývoz.
V Indii se k výrobě čaje používá granulovaný černý čaj. Takovýto granulát vznikne posekáním, rozdrcením čajových lístků na velmi malé kousky a jejich následným prudkým zahřátím.
Čaj však roste na mnoha koutech světa a přesně k tomu slouží tato kategorie. Zde najdeš pár vzorků z různých míst, které by Tvé pozornosti také neměly uniknout.
V této kategorii najdeš čaje nečaje - matoucí? Jsou to výluhy z bylin či ovoce nikoli z čajovníku jako takového.
Neláká-li Tě svlažit se teplým nápojem, můžeme také sloužit. Níže najdeš hned několik možností, stačí si jen vybrat.
Krásný den, tak proč ho nevidět dvakrát? Nic není třeba přehánět. Pij, co hrdlo ráčí, pokud jsi plnoletý a dokud ovládáš své nohy a jazyk.